Edukační program: Týden oživlých řemesel

Cílová skupina: předškolní věk a I. a II. stupeň základní školy

Kapacita: max. 25 žáků ve skupině (možnost organizace 2 komentovaných prohlídek souběžně)

Délka programu: 60 minut

Termín: 20. – 24. 6. 2016

Speciální komentovaná prohlídka Muzea obuvi a kamene přiblíží žákům dvě tradiční řemesla, která město ve světě nejvíce proslavila – obuvnictví a kamenictví. Žáci se seznámí s rozvojem těchto řemesel od jejich počátků až do průmyslové éry a poznají provoz v kamenolomu.

V obuvnické expozici uvidí ševce předvádět ruční i strojní šití boty, dále největší polobotku v České republice, historické stroje, rozmanitou kolekci obuvi a další. Zkusí si sestavit svoji vlastní botasku, různé způsoby šněrování,…

Kamenická exteriérová expozice jim převypráví příběh vzniku dlažební kostky. Obyčejné věci, které si mnoho nevšímáme, a přece je pro nás tak důležitá. Žáci si budou moci vyzkoušet manipulaci s řadou funkčních exponátů (např. s jeřábem, svážnou, lanovkou a ruční třídičkou štěrku). Přímo při práci pak uvidí kameníka, který za pomocí dlabačky předvádí výrobu plátků a u beranové štípačky jejich dělení na dlažební kostky.

V případě náhlého zhoršení počasí, tedy za silného deště, je možné výklad o kamenictví provést v interiérové části a shlédnout zde filmový dokument.

Interaktivní program si lze objednat od pondělí do pátku. Začátky prohlídek jsou organizovány od 8:00, 9:30 a 11:00.

Od 13 do 17 hodin probíhají komentované prohlídky již bez řemeslných ukázek. Návštěvu programu lze spojit s procházkou po žulové stezce Horkami (leták naučné stezky k dispozici zdarma v muzeu).

Doporučené parkování:

• Palackého nám. – pěšky cca 140 m
  • ul. B. Němcové – pěšky cca 230 m, u hřbitova
  • ul. ČSA, před městskou sportovní halou vyhrazena park. místa pro autobusy (cca 400 m)

Možnosti pokračování výletu v okruhu 20 km od města Skuteč:

• Pietní území Ležáky – NKP (8 km)
  • Zřícenina hradu Košumberk (9 km)
  • Muzeum dýmek Proseč, Brána do pravěku – Pasíčka, přírodní rezervace Toulovcovy Maštale (12 km)
  • Zámek Nové Hrady, První české muzeum cyklistiky (14 km)
  • Památková rezervace Betlém – Hlinsko (14 km)
  • Expozice Po stopách Keltů – Nasavrky (17 km)
  • Muzeum starokladrubského koně – Slatiňany (18 km)
  • Skanzen Veselý Kopec (19 km)

Vstupné: 30 Kč/os., pedagogický doprovod zdarma (2 os.)

Edukační program je nutné si předem objednat. Při objednání, prosíme, uvádějte: den a hodinu, název školy, ročník, počet osob, Vaše jméno a telefonní, popř. e-mailové spojení.

Bližší informace a objednávky (nejpozději 2 týdny předem):

Ing. Lada Bakrlíková, tel.: 469 350 131 / 731 557 463, e-mail: lada.bakrlikova@skutec.cz