Obsah

Textil

4 Inv.č.: 4
Popis: Bruslík – kordulka od lid. skuteč. kroje. Tmavě modré vlněné sukno, vyšíváno. Podšito hrubým režným světlým plátnem. Na zádech pět kostic, v prostřední mosazné kroužky s náznakem šněrování /fialovo červené propl. pentle/. Kostice štěpovány žluto fialovou bavlnkou. Horní část zad zdobena vyšíváním, plný, barevný rostlinný ornament /pnoucí se rostl. ornament/ fialová kvítka, žluté a fialové lístky, větvička zelená. /Po straně našity válečky plátěné se sekanou slámou, k zadržení sukně. Přední část hladká, zapínání na mosazné háčky. Přes prsa ozdobný pásek vyšívaný s kosticemi. Prostředkem 4 dvojice mosazných kroužků. Proštěpováno žlutým a fialovým stehem. Okraj zdoben křížkovým stehem zelenofialovou bavlnkou. Prostředkem dvě větvičky s rostl. ornamentem /žluto-zeleno-fialové/. Bruslík litomyšlského vzoru. Je součástí skutečského kroje.
36 Inv.č.: 36
Popis: Červený dámský kabátek, od lidového kroje, kabátek s varhánkama, vpředu hluboký výstřih, zaoblený límeček dozadu přes záda, s okrajem ze sámků, našitá barevná hedvábná širší stuha, červeno-bílo-zelená a slabá žlutá se zeleným středem. Okraj sámků žlutý. Širší stuha našita u pasu. Zapínání na 3 dvojice látkových knoflíků. Rukávy vatované, široké, dole úzké s vyšími manžetami, s okrajem pilovitým. 2 látkové knoflíky na manžetách, našity malé perleťové knoflíky, slabá žlutá pentle. Vzadu kabátku 4 varhánky nadzdviženými tak, že je vidět zelené podšité hedvábí. Podšívka z hrubého světlého plátna.
Součást kroje rychmburského panství.
45 Inv.č.: 45
Popis: Bruslík – životek – živůtek. Brokát s bohatým květinovým vzorem, okolo výstřihu je lemován černým aksamitem. Na zádech v černém pruhu našitá kostice. Vpředu sedm mosazných háčků na každé straně /proplétaly se dlouhé stuhy/. Podšito hrubým bílým plátnem.
135_1 Inv.č.: 135
Popis: Bohatě vyšívaný polštářek se secesními motivy. Ukázka prací skutečských vyšívaček.
Ústředním motivem ve dvou kruzích hlavy žen. Bohatá výšivka s rostl. námětem.
Použité techniky: aplikace, plné vyšívání, kroužkování, ažura, uzlič. technika.
Práce Marie Zástěrové, Skuteč, učitelky vyšívačské školy ve Skutči.
155 Inv.č.: 155
Popis: Klobouk úřednický, dvourohý, z období Rakouska-Uherska. Z černého plyše, okraj z černé širší pásky. Po stranách zlaté kokardy se znakem císařství Rakousko-Uherského. Prostředkem našité dvě zlaté dracounové pásky se zlaceným knoflíkem a znakem R.-U. Uvnitř červené hedvábí.
261 Inv.č.: 261
Popis: Hedvábný šátek, tenký, černý s barevnou výšivkou a s našitými třásněmi.
Černé tenké hedvábí, v jednom rohu s vyšitou rostlinnou výšivkou /stonkový steh/ barevnou /černá, fialová, žlutá, modrá/. Při okraji našity bavlněné černé třásně dlouhé.
298 Inv.č.: 298
Popis: Prapor pěveckého spolku Rubeš ve Skutči. Dřevěná žerď, dole červeně natřená, horní část žlábkovaná, bílo-červeně natřená.
Prapor: bavlna, sešité pruhy, horní pruh červený, prostřední bílý, dolní modrý. Na bílém pruhu z jedné strany vyšit erb města Skutče: ve štítě pravá – modrém poli – na žlutém oválu vartenberský znak: půlený štít, pravá strana černá, levá bílá. Na druhé straně pruhu našita červená písmena RUBEŠ.Na vrcholu žerdi lyra z bílého kovu /pakfong/ se 2 hedvábnými stuhami, bílá, červená.
K praporu náleží i šerpa s koženým pouzdrem na nošení praporu. Šerpa hedvábná, modrá, s našitou trikolorou (červeno-modro-bílé pruhy). Podšívka bílá.
441 Inv.č.: 441
Popis: Dracounové šňůry od dalmatiky se střapcema. Stříbrný dracoun. Šňůry propleteny uprostřed v uzel, tvoří tři samostatné konce. Na konci dracounový stříbrný střapec. Dracounem potažené soustružené dřevěné podložky.
567 Inv.č.: 567
Popis: Prapor dívčí školy ve Skutči, oboustranně vyšívaný. Červené a bílé sukno, barevná výšivka s lidovým ornamentem rostl. v rozích na straně bílé, uprostřed stojící postava Panny Marie s děťátkem v náručí /barevná výšivka/. U okraje našity žluté třásně. Na druhé straně červené vyšit bílý nápis: Měšťanská a obecná škola dívčí ve Skutči
3211 Inv.č.: 3211
Popis: Halenka dámská tylová. Černý tyl s vetkávanými styl. květy po celém obvodě. Halenka s dlouhými rukávy, vypasovaná, bez límečku, rozepínací na 6 knoflíčků černě potažených. Na zadní straně dva ozdobné černé knoflíčky.
Při dolním okraji haleny našita strojová krajka.
12030 Inv.č.: 12030
Popis: Slaměný klobouk Vítězslava Nováka. Mistrův bílý slaměný klobouk s širší krempou, tvarovaným dýnkem a černou stuhou kolem dýnka.
Sg. DM: inv. č. 1548 III
14921 Inv.č.: 14921
Popis: Výšivka na plátně. Uprostřed oválu stojící rokoková panenka v ruce košík s květinami. Bílá výšivka na plátně. Technika: toledová síťovina, plné vyšívání, kroužkové vyšívání. Výšivka určená na polštář.
14926 Inv.č.: 14926
Popis: Dámská blůza z bílého batistu, široký střih, výstřih do V, vpředu rozpínací na patenty, rukávy rovné, dole u manžety staženo do gumičky, okraj entlován černou bavlnkou. Geometrická výšivka u výstřihu, ramen, na rukávech předním a zadním díle – plné vyšívání fialovou bavlnkou, okraje lemovány bavlnkou černou.
Darovala a vyšila A. Němcová, učitelka vyšívačského kurzu ve Skutči.
14935 Inv.č.: 14935
Popis: Pletený přehoz na postel z bílé barvy, vzory do pruhů, střídavě širší pruh plnější, řídší a pruh s vějířky. U tří okrajů vlnkovité zakončení.
Zhotovila Julie Frámová-Hromádková, nar. 1867 v Radostíně, od r. 1890 ve Skutči. Práci zhotovila v letech 1880 – 1890.
20209 Inv.č.: 20209
Popis: Vzorník ručního vyšívání. Vzorník je proveden jako dečka. Střed je vytvořen různými druhy pavoučků. Okraj tvoří sáma se zapošívanou ažurou. Ažura je svazována, v rozích jsou vyšity pavoučci. Bílé vyšívání.
20210 Inv.č.: 20210
Popis: Vzorník ručního vyšívání. Na vzorníku je provedena svazovaná ažura, stahováním a obšíváním nití vytvořeny vzory šňůr, prošívaná ažura, v předposlední řadě jsou čtyři pavoučky, každý proveden jiným způsobem. Vše bílé.
Vzorník ze Státní vyšívačské školy ve Skutči.
20230 Inv.č.: 20230
Popis: Vzorník vyšívání. Na vzorníku je provedeno křížkové vyšívání červenou a modrou bavlnou a nití na kongresu – poškozené. Jsou zde provedena písmena různých druhů a velikostí. Motivky na lemy, stylizované květinové vzory, číslice.
Z měšťanské dívčí školy.
20300 Inv.č.: 20300
Popis: Letní dámské šaty, hnědé s drobným květem leknínu. Vpředu do pasu na zapínání, sukně dílová rozšířená, krátký rukáv.
20314 Inv.č.: 20314
Popis: Blůza světle zelená, s dlouhým rukávem, šitá do pasu. Vpředu na zapínání na háčky, je zdobena pošitými portami. Vpředu je vsadka až do pasu. Je bílá pošitá krajkou a podložena podšívkou. U krku má stojatý límec. Uvnitř je blůza vypracována jako šněrovačka kosticemi.
22641 Inv.č.: 22641
Popis: Část veleckého kroje – kordulka „životek“. 1/ Filcový bílý životek, je ozdoben u výstřihu a dole zelenou 5 cm širokou stuhou. Na prsou řetízkovým stehem na ni vyšito srdéčko a kvítek červeně, žlutě, bíle a růžově. Životek se zapíná dole na háček. Vpředu na každé straně jsou přišity na černé harasové portě čtyři ílé 1,5 cm knoflíčky. Porta je široká 3 cm. Knoflíčky jsou ještě podloženy kruhovými červenými filcovými podložkami, které jsou zubatě vystříhány. Kordulka je ještě zdobena červenou zoubkovitou sutaškou. Po obou stranách jako kapsička je ozdoba s bílým knoflíčkem. Průramek je lemován černým plátnem 0,5 cm širokým. Celá kordulka červeným plátnem. Je podšita bílou podšívkou.
24597 Inv.č.: 24597
Popis: Prapor cyklistického odboru SK. Skuteč z roku 1924. Vyšívaný s žerdí.
Žerď: soustružená, vyřezávaná. Tvrdé hnědé dřevo se soustruženými širokými prstenci /vyřezávané ozdoby/. Složena ze 2 částí /dřevěný šroub/.
Prapor: oboustranná výšivka
Na I a: na bílé látce ve středu vyšité zlaté kolo /dracounová výšivka/, nad ním nápis SK.SKUTEČ – ODBOR CYKLISTŮ. Text vyšit zlatým dracounem.Na I b.: prapor republiky Československé, uprostřed vyšity znaky Čech a Moravy, Slezska, Slovenska /barevná výšivka, dracounová, stříbrná/.
K praporu náleží dvě stuhy /bílá, růžová/ z krepmongolu. Na bílé červená výšivka s textem: NA PAMĚŤ 15 ti LETÉHO TRVÁNÍ – 1909 – 1924.
26491 Inv.č.: 26491
Popis: Prapor cechovní – cech tkalcovský. Červené sukno na železném rámu, po stranách třásně, prapor k jedné straně do špičky, zakončen střapcem. Na praporu oboustranný obraz /olej/.A: sv. Václav v hermelín. plášti na obláčku, praporec s orlicí – patron českého národa. V dolní části v oválu znak tkalcovský /3 tkalc. člunky/. Vročen letopočet 1847.

B: Jan Křtitel, klečící u jezera, v popředí beránek, v levé ruce držící kříž, pozadí romantická krajina se skálou.
Žerď dřev., soustružená z dvou dílů, červené barvy, zlaté prstence.

27039 Inv.č.: 27039
Popis: Ministrantská rocheta. Bílé plátno nabrané do nákrčníků, zavazování na tkaloun, na spodním okraji strojová krajka 10 cm.
27062 Inv.č.: 27062
Popis: Komže + límec (ministrantské oblečení). Komže – suknice fialová tkaná, keprová vazba, zavazování na tkaloun. Límec fialový, 3/4 oblouk, kromě vnitřního okraje zdobený lemovkou (béžová, hnědá, fialová).
27064 Inv.č.: 27064
Popis: Límec (ministrantské oblečení). Límec 3/4 oblouk, černý, tkaný kepr, zdobený ozdobnou ztužkou.
27073 Inv.č.: 27073
Popis: Rukavičky dámské háčkované, prstové, bílé zažloutlé.
27403 Inv.č.: 27403
Popis: Batoh, režné plátno, dvě kapsy 20 x 17 cm na zapínání přezkou, dva popruhy na ramena – přezky v dolních rozích, v horní části batohu 15 dírek na stažení provázkem (provázek chybí). Zapínání přes vrch (železná přezka).