Regionální muzeum Skuteč

Ocenění v kategorii Muzejní publikace roku 2019

Dne 6. října 2020 byly ve Smetanově síni Obecního domu předány ceny XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis za rok 2019.

Do soutěže, kterou vyhlašují společně Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií a Český výbor ICOM, se v uplynulém ročníku přihlásilo celkem 84 projektů ve třech kategoriích. Městské muzeum Skuteč šlo do boje s publikací, která se věnuje mapování osudů účastníků a obětí 1. světové války pocházejících ze Skutče a jejích dnešních místních částí. Kniha Vojáci Skutečska 1914 – 1920 zaujala odbornou porotu natolik, že jí v konkurenci 30 dalších knih udělila Zvláštní ocenění.

Jedná se o velký úspěch malého muzea v souboji s mnohem většími, byť kolegiálními institucemi. Dle slov Ireny Chovančíkové, ředitelky soutěže a předsedkyně AMG, bylo velmi složité „vybrat z tolika vynikajících publikací ty nejlepší“. Ale, podařilo se! Potěšující je, že se dlouholetý výzkum podařilo přetavit nejen do obsahově, ale i vzhledově reprezentativní knížky. Několikaměsíční náročné sestavování jednotlivých kapitol tak má na konci jednu velkou a velmi cennou tečku.

Svazek přehledně rozčleněný do 11 kapitol má 368 stran a více než 400 fotografií, skenů dokumentů, grafů, plánků a map. Nabízí solidní informační základnu pro všechny zájemce o místní historii, o válečný pohyb rakousko-uherských pluků, do nichž zdejší muži rukovali, a následné mapování legionářské anabáze. Shromážděné údaje se také dají dobře využít pro rodopisné účely a stanou se zajímavým čtením pro příznivce válečné tématiky.

Datum vložení: 7. 10. 2020 8:05
Datum poslední aktualizace: 11. 8. 2022 14:26
Autor: Ing. Lada Bakrlíková

Informace, které by se
Vám mohly hodit.

Informační centrum

Gloria musaealis

Stálá expozice "Muzeum obuvi a kamene" získala Zvláštní ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v hlavní kategorii.

Více informací

Výzva

Nevyhazujte písemnosti a předměty z Vašich domácností, můžou se stát cenným dokladem o životě našeho města. Nabídněte nám je.

Více informací

Návštěvnost: