Regionální muzeum Skuteč

Úprava názvu muzea na Regionální muzeum Skuteč

Skutečské muzeum je tu od roku 1910 a od svého založení vystřídalo řadu názvů, jako například Muzeum ve Skutči.

Ve třicátých a čtyřicátých letech Městské muzeum Jetmarovo ve Skutči, v šedesátých letech Muzeum dělnického hnutí, po roce 1989 Městské muzeum ve Skutči a v době po významné přestavbě expozic Muzeum obuvi a kamene.

Od 1. července 2022 bude používán zcela nový název Regionální muzeum Skuteč. Ten mnohem výstižněji reflektuje a zdůrazňuje obsah sbírek v jedné rovině s městem samotným jako vlastníkem a správcem sbírek. Změna sousloví navíc zvýrazňuje oblast, jež muzeum historicky i v době současné zastupuje a do budoucna nadále hodlá pojímat a je v souladu se sbírkotvorným plánem.

Naše sbírky jsou velmi rozsáhlé, svým složením, zastoupením podsbírek a celkovým počtem sbírkových předmětů plně srovnatelné s jinými muzei s přízviskem „regionální“. Pro srovnání počtu sbírkových předmětů lze uvést některá okolní muzea s čísly hlášenými v aktuální centrální evidenci sbírek ministerstva kultury: Chrast 24.495; Hlinsko 32.329; Litomyšl 43.448; Ústí nad Orlicí 44.619; Vysoké Mýto 50.665; Skuteč 51.067; Chrudim 126.220 (stav na konci roku 2021).

Ve vztahu k návštěvníků a uživatelským službám pro občany jako badatele a zájemce o historii se nic nemění. Jsme tu nadále pro vás a jsme rádi, že na poslání muzea stále pamatujete nabídkami na uchování předmětů, dokumentů, fotografií a dalších věcí, které dokládají dějiny skutečské každodennosti.

Přejmenování na informačních panelech, propagačních materiálech a jiných prezentacích bude probíhat postupně tak, jak se budou dle potřeby obnovovat. Proto se na některých z nich budeme setkávat delší dobu s původním označením instituce.

Datum vložení: 30. 6. 2022 10:29
Datum poslední aktualizace: 11. 8. 2022 14:25
Autor: Ing. Lada Bakrlíková

Informace, které by se
Vám mohly hodit.

Informační centrum

Gloria musaealis

Stálá expozice "Muzeum obuvi a kamene" získala Zvláštní ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v hlavní kategorii.

Více informací

Výzva

Nevyhazujte písemnosti a předměty z Vašich domácností, můžou se stát cenným dokladem o životě našeho města. Nabídněte nám je.

Více informací

Návštěvnost: